Nozares gada balvas “Lielais loms 2022” ceremonijā triumfē vecmeistari
Gada balvu par mūža ieguldījumu saņēma ihtiologs Valdis Kancāns, kurš nozarē strādā vairāk nekā 50 gadus, kopā ar dēliem un mazdēliem apsaimniekojot Kuldīgas novada “Rimzātu” karpu dīķus 336 hektāru platībā. Šis uzņēmums saņēma uzvarētāja godu arī nominācijā “Gada uzņēmums akvakultūrā”.
Par Gada uzņēmumu jūras zvejniecībā atzīts uzņēmums SIA “Verģi” Jūrmalā – viens no lielākajiem zivju pirmapstrādes uzņēmumiem Latvijā ar vairākiem kuģiem, kas zvejo reņģes un brētliņas Rīgas līcī un Baltijas jūrā. Lomus apstrādā ražotnē Ventspilī, kur zivis šķiro, saldē, sāla un marinē, bet gatavā produkcija tiek eksportēta uz teju trim desmitiem valstu.
“Šogad nosūtījām pirmās kravas uz ASV, plānojam izvērsties vēl vairākās valstīs. Šis apbalvojums ir ļoti svarīgs šajos sarežģītajos laikos – tas ir kā morālais atbalsts, lai mums būtu gars iet uz priekšu,” saka uzņēmuma vadītājs Ivars Janeks.
Nominācijā “Gada uzņēmums jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu zvejniecībā” par uzvarētājiem atzīts Limbažu novada uzņēmums SIA “Aļģes 1”, kas vairāk nekā desmit gadus nodarbojas ar piekrastes zvejniecību. Jūrā lielākoties tiek zvejotas reņģes, savukārt Salacas upē – nēģi.
Par Gada uzņēmumu zivju apstrādē kļuva Talsu novada uzņēmums “Līcis-93” – viens no lielākajiem zivju konservu ražotājiem Latvijā, kura vizītkarte ir dažādu veidu šprotu konservi. Uzņēmumam pieder zvejas flote, kā arī divi zivju pārstrādes cehi Kolkas un Ģipkas ciemā. Produkcija nopērkama četrdesmit valstīs. Lielākie sadarbības partneri ir ASV, Uzbekistāna, Polija, Ēģipte, kā arī Dienvidkoreja un Austrālija.
Nominācijā “Ieguldījums zivsaimniecības un ūdeņu apsaimniekošanas popularizēšanā” apbalvota SIA “JA Travel” – ģimenes uzņēmums Liepājā, kurš vadā atpūtniekus jūrā ar vēsturisku zvejas kuģi un cienā ar jūrā noķertu rīta lomu.
Savukārt nominācijā “Jauns un daudzsološs nozarē” apbalvots Arvis Pētermanis – lašu un mencu zvejnieks Pāvilostā.
“Latvijas zivsaimniecības nozares nozīmību mūsu valstī nav iespējams pārvērtēt – tā ne tikai nodarbina piekrastes ļaudis, sniedzot būtisku devumu ekonomikas attīstībai, bet arī kopj un saglabā tautas latvisko dzīvesziņu. Laikam ejot, arī zivsaimniecības nozare ir attīstījusies.
Tomēr vienmēr centrā ir bijusi cieņa un atbildīga attieksme pret apkārtējo vidi un zivju resursiem. “Lielā loma” laureāti apliecina nozares profesionalitāti un padarītā darba vērienīgumu.
Paldies par zivsaimniecības tradīciju kopšanu, saglabāšanu un devumu nozares attīstībai un izaugsmei!” tā pasākumā teica zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.
Šogad gada balvas “Lielais loms” pasniegšana notika astoto reizi. Balvā laureāti saņēma stiklā veidotu zivi (katram tā ir oriģināli veidota), Zemkopības ministrijas diplomu un naudas prēmiju. Apbalvoti arī vecināšanas balvu ieguvēji. “Lielais loms” ir nozares augstākā atzinība par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu nozares labā.
ZEMKOPĪBAS MINISTRIJAS FOTO Balvas “Lielais loms 2022” laureāti kopā ar zemkopības ministru Kasparu Gerhardu un ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni. Vidū – zivsaimnieks Valdis Kancāns, kurš tika godināts par mūža ieguldījumu nozarē.
Avots: Latvijas Avīze, 26.09.2022., Ingrīda Mičāne